444 7 330

AŞIRI TERLEME (HİPERHİDROZİS) VE TEDAVİSİ

Sıcak veya soğuk havalarda vücut sıcaklığını ayarlamakla görevli fizyolojik bir mekanizma olan terleme bazı insanların kabusu olarak biliniyor. Daha çok el, ayak, yüz ve koltuk altlarında meydana gelen aşırı terleme kişilerin özel - sosyal yaşamını olumsuz etkileyerek, psikolojik sorunları ve özgüven eksikliğini beraberinde getirebiliyor. Hiperhidrozis yani aşırı terlemenin tek kalıcı ve kesin çözüm yöntemi ise Torasik Sempatektomi. Cerrahi bir yöntem olan Torasik Sempatektomi’yi Özel Sevgi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Hikmet Karan anlattı.

El ve koltuk altı aşırı terlemesi (Hiperhidrozis) nedir?
Terleme (hidrozis); vücudun bulunduğu ortamla arasındaki ısı değişimini sağlayan fizyolojik bir mekanizmadır. Vücudumuzdaki ter bezleri, sempatik sinir sistemi denilen, irade dışı çalışan bir mekanizma tarafından kontrol edilir. Aşırı terleme, tüm vücutta veya bazı bölgelerde olabilir. Tüm vücutta görülen aşırı terleme mutlaka bir hastalıkla ilişkili olmak zorunda değil. Bazı insanlar diğerlerine göre daha fazla terlerler. Örneğin fazla kilolu olanlar normal aktiviteleri için bile, normal kilolulara göre daha fazla efor harcar ve daha fazla terlerler. Aşırı terleme bazı ilaçlardan da kaynaklanabilir. Bazen de bir hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkabilir (tiroid bezinin fazla çalışması, bazı enfeksiyonlar, bazı kanser hastalıkları, bazı tür romatizmal hastalıklar, menopoz, şeker hastalığı gibi). Bölgesel aşırı terleme ise, (hiperhidrozis) sempatik sinir sisteminin aşırı çalışması ile meydana gelir. Genellikle ellerde, koltuk altlarında, yüzde ve ayaklarda aşırı terleme şeklinde görülür. Toplumda yaklaşık binde bir ila üç sıklıkla görülür. Şikâyetler yazın artar. Bu durum, kişinin günlük aktivitelerini, psikolojik durumunu ve sosyal yaşantısını etkiliyorsa, tokalaşmaktan, insanlarla tanışmaktan çekiniyor, kalem tutamıyor, el aletlerini kullanamıyorsa, mutlaka tedavi edilmelidir.

Torasik sempatektomi ile tam tedavi oranı yüzde yüz
Aşırı terleme sorununun giderilmesi için sürekli krem ve roll-on kullanılması ne yazık ki bir çözüm değil. Terlemeye neden olan sinir sisteminin az çalışmasını sağlayan ilaçlar, ağız kuruluğu, kabızlık, bulantı, karın ve baş ağrısı, idrar yapmada güçlük, baş dönmesi ve halsizlik gibi yan etkiler yapabiliyor. Dermatologlarca “iyontoforez” diye adlandırılan elektrik yönteminin de haftada yarım saatten 3 kez tekrarlanması gerekiyor. Botoks tedavisinin de etki süresi 4 ila 12 ay arasında değişiyor. Botoks, bölgeye çok sayıda enjeksiyon yapıldığı için hem maliyetli, hem de kasların güçsüzleşmesine neden olan bir yöntem. Torasik sempaktektomi (Endoskopik torasik sempaktektomi:ETS), hiperhidrozis tedavisindeki tek kalıcı ve kesin çözüm cerrahi yönteminin adı. Kişinin günlük yaşam, mesleki aktivite, sosyal ilişkiler ve kişiliğinin etkilendiği terleme vakalarında ameliyat yöntemi gündeme gelir. Bu yöntem ile amaçlanan ise hastanın beklentilerine uygun olarak sosyal hayata dönüşünü sağlıklı bireylerdeki normal terleme hali ile sağlamak.

Torasik sempatektomi nasıl yapılır?
Genel anestezi altında kapalı ameliyat şeklinde (video yardımlı torakoskopi:VATS) göğüs kafesinde 0,5-1 cm’lik iki (nadiren üç) kesi ile yapılır.Aşırı terlemeye yol açan sinir düğümü çeşitli yöntemlerle etkisiz hale getirilir. Bu yöntemler, sempatik zincirin bir kısmının çıkarılması, titanyum klips konması veya tahrip edilmesi şeklinde olabilir. Tüm bu yöntemlerin etkinlikleri ise aynı. Sempatik sinirlerin başkaca fonksiyonu olmadığından bunların çıkarılması ile duyu kaybı, felç gibi bozukluklar beklenmez. El terlemesinde tam tedavi oranı %100, hasta memnuniyeti %98,5. Hastalar bir gece hastanede kalırlar. Ortalama 3-7 gün içerisinde normal hayatlarına ve işlerine dönebilirler.

 

E-RANDEVU FORMU
* Randevunuzun doğrulanması için lütfen size geri dönüş yapılmasını bekleyiniz!
GÖNDER
ONLINE SERVİSLER
HABERLER & DUYURULAR