444 7 330

Göz Hastalıkları

Göz sağlığınızı korumak ve göz hastalığınızı iyileştirmek için gerekli hizmeti özenle sunuyoruz. Hastanemize geldiğinizde hem yeni teknolojiyle göz muayenesi olabilir, en yeni cihazlarla ameliyat gerektiren hastalığınıza çare bulabilirsiniz. Kansız ve bıçaksız lazer uygulaması ile gözyaşı kanalının açılması sağlanıyor.

VERDİĞİMİZ HİZMETLER

Çocukluk çağı:

  •  Katarakt (Konjenital Katarakt),
  •  Göz tembelliği tedavisi (ambliyopi),
  •  Göz tansiyonu (konjenital glokom),
  •  Göz yaşı yolu tıkanıklıkları için lavaj, sonda uygulamaları,

Orta yaş ve üstü

Göz tansiyonunun tanı ve tedavileri; tedavide ilaçla kontrole alınamayan hastalara cerrahi tedavi, ileri yaş hastalıklarından olan gözdeki lensin (merceğin) kesifleşmesi anlamına gelen kataraktın tedavisi yapılmaktadır. En son teknoloji olan Fako ile ameliyat edilmekte ve göz içi lensi uygulanmaktadır. Erişkinlerde olan gözyaşı kese iltihaplarının cerrahi tedavisi kapalı (endoskopik) veya açık yolla yapılmaktadır.

Yaşla birlikte ortaya çıkan göz çevresi kırışıklık, deride sarkma gibi görsel ve estetik olarak sorun yaratan kapak problemlerinin cerrahi tedavileri yapılmaktadır.

Erişkin yaşta saydam tabakaya et yürümesi diye tabir edilen piterjium ameliyatları tekrarlama riski en az olan Limbal konjoktiva transplantasyonu ile yapılmaktadır.

Göz kuruluğuna kalıcı çözüm olan ?Punktum tıkacı? uygulamaları yapmaktayız.

Gözlük takmaya alternatif olabilecek kontakt lens uygulaması yapılmaktadır. Astigmatlı lens ve yakın gözlük takmak isteyen hastalarımız için bifokal lens uygulanmaktadır.

Göz travmalarına bağlı, açık göz yaralanmalarına açık müdahale yapılmakta bu konuda cerrahi müdahale gerektiren vakalara 24 saat hizmet vermekteyiz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Göz muayenesine ne sıklıkla gidilmedir?

  •  Yenidoğanda çocuk doktoru önerisiyle veya çocuğun gözünde şüphe yaratacak bir değişiklik fark edildiğinde,
  •  Çocuklarda fazla göz kırpma, cisimlere çok yaklaşarak bakma, kayma fark edildiğinde,
  •  5 yaşında hiç bir şikayeti olmasa bile rutin olarak,
  •  İlkokul çağında hiçbir şikayeti olmasa bile rutin olarak,
  •  40 yaş ve üstü her yıl rutin olarak,
  •  Sistemik bir hastalık varsa (diyabet, romatizmal hastalık) dahiliye doktoru farklı bir öneride bulunmazsa en geç yılda bir.

Glokom nedir? Belirtileri nelerdir?

Glokom göz içi basıncının artışı ve görme sinirinin harap olmasıyla neticelenen bir hastalıktır. Tedavi edilmezse körlükle sonuçlanır. Başlangıçta hiç belirti vermeyebilir. Yanlızca hekim tarafından tansiyon ölçümüyle anlaşılabilir. Görme bozukluğu yaratacak kadar ilerlediyse çok gecikilmiş olur. Tedavi mevcut hasarı geri döndürmez. Sadece sağlam kalan sinir hücrelerini korur. Erken dönemde teşhis edildiğinde ilaçla, lazerle ve ameliyatla tedavi edildiğinde kontrole alınır.

Makula dejenerasyonu nedir? Tedavisi var mıdır?

Gözün görme merkezinin (sarı nokta) yaşa bağlı ortaya çıkan dejeneratif bir hastalığıdır. Dünyada körlük nedenlerinin başında yer alır. Kuru ve yaş tip (aktif) olmak üzere 2 tipi vardır. Erken teşhis edilirse ilerleme lazer tedavisi ile durdurulabilmektedir. En son tedavi şekli fotodinamik terapi deilen bir lazer uygulamasıdır. Tedavi edilmezse görme yarım metreden parmak sayma düzeyine iner.

Göz tembelliği nedir? Tedavisi var mıdır?

Göz tembelliği iki gözün eşitsizliği durumunda olur. Genellikle iki gözün refraksiyonunun (gözlük derecesi) farklı olması veya bir gözün kayması durumlarında gözükür.

5-6 yaşlarında fark edilen bir tembellik tedavi ile düzelir. En çok 9 yaş bazen 11 yaşına kadar da nispeten azalan oranlarda tedavi etme şansı olabilmektedir. Erken teşhis çok önemlidir, erişkin yaşta tedavisi yoktur.

E-RANDEVU FORMU
* Randevunuzun doğrulanması için lütfen size geri dönüş yapılmasını bekleyiniz!
GÖNDER
ONLINE SERVİSLER
HABERLER & DUYURULAR