444 7 330

Sağlık Beslenme ve Diyet

Toplumda sağlıklı beslenme bilincini oluşturarak yaşam kalitesini yükselten, hasta iyileşme sürecini destekleyecek diyet hizmetlerini, yiyecek ve içecek hizmetlerini “Sevgi” kalitesinde en uygun ekonomik şartlarla toplumumuza sunan, alanında önce uygulamaları ile, yüksek kalitede ve hasta iyileşme sürecini destekleyecek şekilde, yatan ve ayaktan tedavi alan hastaların diyetlerini uygulama ve takibini en son yapılan bilimsel çalışmalar üzerinden gerçekleştiren, beslenme bilimi ile ilgili yenilikleri takip eden ve bu yenilikleri uygulayan modern bir departmandır.

Kişiye özel bir beslenme planı hazırlayan Beslenme ve Diyet Ünitesi, sağlıklı beslenmeyi öğretmeye veya herhangi bir sağlık sorunuyla gelen kişilerde beslenme davranış değişikliği sağlamaya çalışır. Bunun için ilk muayenede bireylerin beslenme alışkanlıkları ayrıntılı olarak gözden geçirilir. Beslenme danışmanlığı almak isteyenlerin veya hastaların önce vücut yağ, kas, su oranı ve mevcut yağın vücuttaki dağılımı tespit edilir, daha sonra, yaş, boy, cinsiyet, fiziksel aktivite ve kan bulguları doğrultusunda ‘kişiye özel bir beslenme tedavisi’ planlanır ve düzenli olarak takibi yapılır. Beslenme ve diyet bölümünde gerekli tetkikler yapıldıktan sonra, çalışma ve sosyal şartları emzirme dönemi, çocuk ve adolesan çağı gibi özel durumu bulunan kişilere de beslenme programları düzenlenir, eğitimleri verilir ve takibi yapılır.

Farklı özelliklerdeki hastalar için oluşturulan kişiye özel beslenme tedavileri şöyledir:

  •  Diyabet, kalp-damar, hipertansiyon hastalarına özel beslenme planları,
  •  Aşırı zayıflıktan şikayetçi kişiler için kilo alma programları,
  •  Mide ve bağırsak hastalarına özel beslenme planları,
  •  Büyüme ve gelişme dönemindeki çocuklara özel programlar,
  •  Gebelik veya emzirme sürecindeki annelere özel beslenme planlarıdır,
  •  Böbrek hastalıklarında beslenme,
  •  Polikistik over sendromunda beslenme ve kilo verme,
  •  Metabolik sendromunda beslenme,
  •  Sporcu beslenmesi.

Beslenme bilimindeki son gelişmeler doğrultusunda danışanlar bilgilendirilmekte, sağlıklı beslenme ilkelerinin yaşam stili haline getirilmesi için hizmet verilmektedir.

Yatan Hasta Beslenme ve Diyet Hizmetleri

Diyet ve Beslenme bölümü hasta servise kabul edildikten sonra hekimler ve hemşireler ile multidisiplener olarak çalışır, hastaya ve hastalığa özgü beslenme programı diyetisyen tarafından planlanarak uygulanır. Belli aralıklarla yapılan vizitlerle hastanın beslenme durumu takip edilir tüm diyet aşamalarında hasta ve refakatçisi bilgilendirilir. Eğer gerekli ise hasta taburcu edilirken gerekli diyet eğitimleri yazılı ve sözlü olarak da hastaya verilir.

E-RANDEVU FORMU
* Randevunuzun doğrulanması için lütfen size geri dönüş yapılmasını bekleyiniz!
GÖNDER
ONLINE SERVİSLER
HABERLER & DUYURULAR