444 7 330

BOTOKSLA AŞIRI TERLEMEDEN KURTULABİLİRSİNİZ

Aşırı terleme günümüzde pek çok birey için ciddi bir sosyal problem oluşturuyor.  Gerek iş yaşamında, gerek sosyal yaşamda kişilerin kendine olan güvenlerini olumsuz etkiliyor. Terlemeye karşı kullanılan bazı ürünler ise sadece geçici bir rahatlama sağlıyor. Özel Sevgi Hastanesi Dermatoloji Kliniği'nde gerçekleştirilen koltuk altı botoksu uygulamasıyla  10-15 dakika gibi kısa bir sürede aşırı terleme problemine veda etmek mümkün. Yöntem hakkında Özel Sevgi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Arzu Kaynak bilgi verdi.

Botoks ile terleme tedavisi nasıl bir işlemdir?

Aşırı terleme olan bölgeye (el ayası, koltukaltı veya ayak tabanı) iyot-nişasta testi yapıldıktan sonra 10-15 noktaya toplamda 100-150 ünite botoks ince uçlu iğnelerle enjekte edilir. Özellikle koltuk altı terlemesi için işlem genellikle ağrısız ve son derece konforludur.  El ayası ve ayak tabanı terleme tedavisinde ise gerektiğinde ağrı kesici kremler veya sinir blokları ile ağrı kontrolü yapılmaktadır. İşlem sonrası herhangi bir ilaç kullanımı ve pansuman gerektirmez, kişi normal yaşantısına devam eder.

Ağrılı bir işlem mi?
Deri içine yapılan bütün enjeksiyonlarda olduğu gibi botoksta da bir miktar ağrı olur ancak bunu gidermek için lokal anestezik içeren kremler uygulanabilir. Botoksun bu bölgede neden olduğu ağrı, koltuk altına uygulanan ağda, epilasyon ya da laser epilasyon işlemleri ile kıyaslandığında çok daha düşüktür.

İyileşme kaç günde sağlanır?
Hasta işlemden hemen sonra işine ya da günlük yaşantısına dönebilir, birkaç saat sonra duş alabilir.

Terleme tedavisi için kullanılan botoks ne zaman etki etmeye başlar?
Terleme tedavisi için kullanılan botoks 3-7 gün içinde etkisinin tamamen gösterir. Yeni 3-7 gün içinde uygulama bölgesinde terleme durur.

Botoksla terleme tedavisinin etkisi ne kadar sürer?
Botoks etkisinin 6 ay içerisinde kaybeden bir ilaçtır. Ancak terleme tedavisi yaptığımız hastalarımızda özellikle birkaç uygulama sonrası etkinin 1 yıl kadar sürdüğünü görmekteyiz. Yani 10 dakikalık bir işlemle 1 yıl boyunca terlemeden kurtulmuş olursunuz.

Terlemenin önlenmesi vücudu olumsuz etkiler mi?
Terlemenin esas amacı vücut ısısının düzenlenmesidir. Bu amaçla tüm vücut yüzeyi terler. Ancak koltuk altları ve kasıklarda yer alan ter bezleri ergenlik sonrası faaliyete geçen ve daha çok hormonal sebeplerle koku salgılayan bezlerdir.  Dolayısıyla bu ter bezlerinin çalışmaz hale getirilmesi vücudun ısı ayarını etkilemez ve herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz.

Terleme tedavisi için yapılan botoksunun dezavantajları ve yan etkileri söz konusu mu?
Eğer bu konuda deneyimli ve eğitimli, yani profesyonel birine bu uygulamayı yaptırıyorsanız, işlemin riskleri yok denecek kadar az. Çok nadir olarak uygulama bölgesinde hafif morarma ve kızarıklık olabilir. Koltuk altına botoks uygulamaları Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nden (FDA) onay almıştır ve güvenlidir. Ter bezlerine de herhangi bir kalıcı zarar verilmiyor. Sadece aşırı terleme olan ter bezlerine enjekte yapıldığı için terleme sorunu gideriliyor. İşlemin yılda bir tekrarlanmasının gerekliliği bir  dezavantaj olarak algılansa da, diğer yöntemlerin yan etkileri ile kıyaslandığında 10 dakikalık ameliyatsız bir tedavi yöntemi için bu dezavantaj göz ardı edilebilir.

Yöntem herkese uygulanabiliyor mu?
18 yaşından büyük olmak koşuluyla herkese uygulanabilen bu yöntemi, hamilelere ve emziren annelere tavsiye etmiyoruz. 

E-RANDEVU FORMU
* Randevunuzun doğrulanması için lütfen size geri dönüş yapılmasını bekleyiniz!
GÖNDER
ONLINE SERVİSLER
HABERLER & DUYURULAR