444 7 330

İZMİRYOLU SEVGİ'DE ERCP İLE SAFRA TAŞLARINDAN KURTULDU

Özel İzmiryolu Sevgi Hastanesi'nde uygulanan ERCP adlı yöntem sayesinde safra kanalında oluşan taşlar, hiçbir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan çıkartılabiliyor.

Özel İzmiryolu Sevgi Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Burhan Tümen pankreas ve safra yollarının görüntülenmesinde kullanılan ve gerektiğinde anında cerrahi müdahale yapılmasına imkan veren ERCP (Endoskopik Retrograt Kolanjiopankreotografi) yönteminin hastanelerinde başarıyla uygulandığını kaydetti.  Balıkesir'de sadece Özel İzmiryolu Sevgi Hastanesi'nde uygulanan ERCP tedavisi hastanenin Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Hakkı Ergün tarafından yapılıyor.

ERCP safra kanalındaki taşlar için birinci tedavi yöntemi 
Gönen'den kendilerine karnın sağ üst bölgesinde ağrı şikayetiyle başvuran 28 yaşındaki hasta Mustafa Yamak'ın yapılan ultrason ve MR tetkiklerinde safra kesesinde ve safra kanalında taş tespit edildiği bilgisini veren Dr. Hakkı Ergün, tedavi için ERCP yöntemine başvurdu.  
ERCP'nin ileri endoskopi uygulaması olduğunu belirten Ergün, hastanın ameliyathane şartlarında uyutulduğunu, uyutma işleminin ardından endoskop ile safra kanalına tel yardımıyla girildiğini, radyoopak verildiğini ve taş gözlendiğini anlattı. Uzm. Dr. Hakkı Ergün sözlerine şöyle devam etti: Hastanın safra kanalında herhangi bir darlık saptanmadı. Safra kanalının bağırsakla birleştiği ağız kesilerek genişletildi. Endoskopun içinden geçirdiğimiz balon ve taş çıkartma aletleriyle safra kanalındaki taşı çıkarttık.  
İşlemin süresinin hastanın durumuna göre değişebildiğine işaret eden, Uzm. Dr. Hakkı Ergün, operasyon sırasında cerrahi işlem uygulanmadığı için hastanın aynı gün taburcu edilebildiğini kaydetti. Hakkı Ergün, hastaların kendilerine en çok karın ağrısı, bulantı kusma, ateş ve sarılık gibi şikayetlerle başvurduğunu da belirterek, şöyle konuştu:
“Safra kesesindeki taşlar yerinden oynarsa, karaciğerden gelen kanalda tıkanıklık yapar ve sarılığa neden olur. Sarılığın nedeni safra kesesinden karaciğerden gelen kanala düşmüş taş da olabilir, pankreas tümörü, safra yolu kanseri, pankreas, safra yolları veya karaciğer iltihabı da olabilir. ERCP sayesinde hiçbir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan teşhis ve tedavi kolaylıkla yapılabilir. Unutulmamalıdır ki ERCP safra kanalındaki taşlar için birinci tedavi yöntemidir.” 

E-RANDEVU FORMU
* Randevunuzun doğrulanması için lütfen size geri dönüş yapılmasını bekleyiniz!
GÖNDER
ONLINE SERVİSLER
HABERLER & DUYURULAR