444 7 330

KADIN HASTALIKLARINDA LAPAROSKOPİK CERRAHİ YAŞAM KONFORUNU BOZMUYOR

Rahim alınması ameliyatı gibi kadın hastalıklarında uygulanan birçok ameliyat laparoskopi tekniği ile hastaların yaşam konforunu bozmadan yapılabiliyor. Çeşitli şikayetlerle Özel Sevgi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ali Özler'e başvuran 42 yaşındaki Fatma Duran'ın rahmi 'Laparoskopik Histerektomi' ile alındı. Duran'ın rahmini laparoskopik cerrahi yöntemiyle çıkaran Doç. Dr. Ali Özler yöntem ve hastaya sağladığı avantajlar ile ilgili bilgi verdi.

Günlük yaşama dönüş süresi daha kısa oluyor, ciltte iz kalmıyor
Laparoskopi tekniği ince bir kalemin girebileceği 3-4 delikten gerçekleştiriliyor. Bu teknikle yapılan ameliyat sonrası hastalar ameliyatın büyüklüğüne göre 12-24 saat içinde ayağa kalkıp dolaşabiliyor ve günlük yaşamına dönebiliyor. Açık ameliyatlara göre çok daha kısa sürede iş yaşamına başlayabiliyor. Ameliyat sonrası ciltte iz kalmıyor ve açık ameliyat sonrası kaçınılmaz olan kronik ağrılardan hastalar korunuyor.

Laparoskopik cerrahi tecrübeli eller tarafından gerçekleştirilmeli
Hastanın dokuları kamerayla daha net olarak gözlendiği için daha az kanama ve daha az komplikasyon gelişiyor. Yöntemin kendine has zorlukları var fakat tecrübeli ellerde (öğrenme sürecini tamamlayanlarda) bu zorluklar problem olmaktan çıkıyor. Aşırı kilolu hastalar için gerek açık ameliyat zorlukları gerekse de açık ameliyat sonrası gelişecek cilt komplikasyonları düşünüldüğünde laparoskopik cerrahi en iyi seçenek. Laparoskopi ameliyatları, cerrahinin süresini, hastanede kalış süresini azaltıyor. Histerektomi (rahim alınması) ameliyatını örnek vermek gerekirse ortalama ameliyat süresi laparoskopik yöntemle 1 saat. Bu süre açık ameliyatlara göre oldukça kısa bir süre. Hastalar ameliyat sonrası 24 saat dolmadan taburcu edilebiliyor.

Bir çok kadın hastalığında laparoskopik cerrahi uygulanabiliyor
Kadın hastalıklarında myom alınması, iyi huylu tüm over kisti ameliyatları, dış gebelik ameliyatı, rahim alınması, rahim sarkması ameliyatları gibi birçok prosedür laparokopik cerrahi yöntemi ile uygulanıyor. Kadın genital organ kanserlerinde ise ileri evre over kanserlerli hastalar hariç diğer tüm kanser hastalarında laparoskopik cerrahi uygulanabiliyor.


 


 

E-RANDEVU FORMU
* Randevunuzun doğrulanması için lütfen size geri dönüş yapılmasını bekleyiniz!
GÖNDER
ONLINE SERVİSLER
HABERLER & DUYURULAR