444 7 330

TIKALI ŞAH DAMARLARI ÖZEL SEVGİ HASTANESİ'NDE BALON VE STENTLE AÇILDI

Tıkalı şah damarları Özel Sevgi Hastanesi'nde balon ve stentle açıldı

Vücutlarının sol tarafında güçsüzlük, dengesizlik hissi, baş dönmesi ve halsizlik şikayetleri ile Özel Sevgi Hastanesi'ne başvuran 56 yaşındaki Mehmet Yılancı ve 74 yaşındaki Erol Arabacıoğlu'nun  karotis arterlerindeki (şah damarlarındaki) tıkanıklık hastanede cerrahi işleme gerek duyulmadan açıldı.İşlemi ise Özel Sevgi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Yurtdaş gerçekleştirdi.  
Aynı şikayetlere sahip her iki hastaya da anjiyografi yapan Doç. Dr. Mustafa Yurtdaş, anjiyografi sonucunda hastaların şah damarlarında %90 oranında daralma tespit etti. Hastaların şah damarındaki darlıklar Yurtdaş tarafından stent ve balon yardımıyla giderildi ve damarlar açıldı. Özel Sevgi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Yurtdaş yaptığı müdahale ile ilgili şu bilgileri verdi: 
" Mehmet Bey ve Erol Bey'e yaptığımız anjiyografide her ikisinin de sağ karotis arterinde %90 oranında darlık tespit ettik.  Bu tespitimiz üzerine acil koşullarda ilgili darlıklara balon ve daha sonra kendiliğinden genişleyen stentyerleştirdik. Müdahalemiz sonucunda   damarlarda tam açıklık sağladık. Kısa sürede sağlıklarına kavuşan hastalarımızı başvurularından bir gün sonra taburcu ettik."

Şah damarı daralması ani felç nedeni 
Doç. Dr. Mustafa Yurtdaş tıkanan şah damarlarının ortaya çıkardığı riskli durumları ise şöyle anlattı: "Karotis arterler boynun her iki tarafında beyne oksijenli kan taşıyan büyük atardamarlar yani halk arasında bilinen adıyla şah damarlardır. Bu damarlardan biri daraldığı zaman beyne yeteri kadar oksijen taşınamaz. Bu da felce neden olabilir. Sağlıklı bir Şah Damarı beyne kesintisiz kan akışının devam etmesini sağlar. Ancak eğer Şah Damarı'nın içinde daralma varsa er veya geç küçük veya büyük bir felç durumu ortaya çıkabilir.

E-RANDEVU FORMU
* Randevunuzun doğrulanması için lütfen size geri dönüş yapılmasını bekleyiniz!
GÖNDER
ONLINE SERVİSLER
HABERLER & DUYURULAR