444 7 330

ZEHİRLİ GUATR'A ATOM TEDAVİSİ

Halk arasında “atom tedavisi” olarak bilinen “Radyoaktif İyot Tedavisi” (RAI 131) de zehirli guatr hastalarının tedavilerinde kullanılan, basit olduğu kadar etkili bir yöntem.  Özel Sevgi Hastanesi Nükleer Tıp Uzmanı Dr. Neşe Şen, radyoaktif iyot uygulaması ile tiroid tedavisini anlattı.

Zehirli guatr hastalığının belirtileri


“Zehirli guatr” olarak bilinen, tiroid bezlerinin aşırı çalışması durumunun vücuttaki birçok sistemi olumsuz etkiliyor. Yumuşak, ince ve nemli bir deri, sıcağa tahammülsüzlük, yüzde kızarma, sürekli terleme, ciltte yaygın kaşıntı ve döküntü, bazen de özellikle ayak ve bacaklar yüzeylerinde kalınlaşma ile renk değişimi ve saç dökülmesi hastalığın başlıca bulguları olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan; hastalarda sinirlilik, heyecanlı görünüm, hızlı konuşma, uykusuzluk, ellerde ve dilde dikkati çeken titreme ortaya çıkabiliyor.  Hastalığın diğer belirtileri ise aşırı yorgunluk, nefes darlığı, çarpıntı ve iştah artışına rağmen kilo kaybı. Yıkıcı bir hastalık olan zehirli guatr tedavi edilmediği takdirde kalp büyümesi, kalp yetmezliği, göz sorunları, kemik erimesi gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor. Ayrıca, şeker ve yüksek tansiyon hastalığına zemin hazırlıyor.

“Radyoaktif İyot Tedavisi” uygulaması kolay ve güvenilir bir yöntem

RAI131, tiroid bezinin fazla çalışmasından kaynaklanan hipertiroidi hastalığının tedavisinde kullanılan, hastanede kalmayı gerektirmeyen, herhangi bir acı ve sıkıntının söz konusu olmadığı oldukça konforlu bir yöntem. Sıvı ve kapsül formlarında uygulanabilen tedavide; sıvı tercih edildiğinde hastadan renksiz, kokusuz, tatsız, suya benzer görünümde bir sıvıyı içmeleri istenir. Kapsül formlu uygulamada ise antibiyotiğe benzer bir kapsül, su ile yutulur. Hastalar bu kapsülü yuttuktan sonra evlerine gidebiliyor ve  aşırı bir kısıtlama olmaksızın yaşamlarına devam edebiliyor. Bu tedavi sırasında kullanılan ilacın hastaya verdiği radyasyon, teşhis amacıyla bazı filmlerin çekimi sırasında hastanın maruz kaldığı radyasyon düzeyinden dahi düşük. Tedavi, hamile olan ve emziren zehirli guatr hastaları dışında, her yaştan zehirli guatr ve otonom sıcak nodüllü guatr hastalarında uygulanabiliyor. Ucuz, kolay ve güvenilir bir tedavi olan “Radyoaktif İyot Tedavisi”, dünyada, çocukluk ve genç erişkin dönemdeki zehirli guatr vakalarının kalıcı tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Guatr, tedaviden 2 ay sonra küçülmeye başlıyor. Tedavide hedeflenen ise zehirli guatrın bir daha tekrarlamasını önleyecek şekilde, yüksek hormonların normalin altına düşmesini sağlamak.  Tedavi sonrasında zehirli guatrdaki gözün ileriye çıkması durumu da düzeltiliyor.

Deneyimli hekim

Bu tedavinin kısırlık ve kanser yapmadığı gerek ABD, gerekse birçok Batı ülkesinde yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış durumda. Ancak ince bazı ayrıntılar, tedavinin başarısını yok edebiliyor. Konusunda deneyimli ve bilgili hekimlerin bu yöntemi uygulaması başarılı tedavinin olmazsa olması.

E-RANDEVU FORMU
* Randevunuzun doğrulanması için lütfen size geri dönüş yapılmasını bekleyiniz!
GÖNDER
ONLINE SERVİSLER
HABERLER & DUYURULAR